Ana Sayfa / Genel / Epoksi Masa Yapımı

Epoksi Masa Yapımı

Epoksi Masa Yapımı

Epoksi Masa Yapımı
Epoksi Masa Yapımı

Epoksi masalar, şeffaf reçine diye bilinen ve son zamanlarda özellikle ahşap türü dekoratif ürünlerde kullanılan bir endüstriyel malzeme ile kaplanır. Amaç görselliğin yanında, epoksinin yüksek dayanıklılık gücünden yararlanmak ve dekoratif malzemeyi korumaktır. Epoksi kaplamalar mobilya sanayisinde özellikle masa, sehpa ve tezgah kaplamada sıkça karşımıza çıkmaktadır. Yenilenmeye ve onarıma ihtiyacı olan tüm ahşap ürünlerde şıklık ve sağlamlık katar. Özellikle sık sık kullanılan mutfak ve yemek masalarında kullanımı oldukça fazladır. Eski masa ve sehpalara müşterinin isteğine göre modernlik katılabilir ya da otantik bir görüntü verilebilir. Epoksi maddesinin bir diğer özelliği kaplanan yüzeyde toz ve kir oluşumunu engellemesidir. Tozu iterek yüzeye yapışmasını önler. Bu sayede kullanılan mekanlarda temizlik açısından da kolaylık sağlar. Her türlü ahşap malzemeye uygulanabilen epoksi, iyi bir yalıtkan olması ile de suyu tutmaz ve ahşapta mantar, küf, koku oluşumunu önler. Bu özelliği sayesinde de mobilya üreticilerinin en çok kullandığı kaplama malzemesidir.

Epoksi Masa Uygulama Aşamaları

 • Epoksi masa yapımına başlamadan önce, bir kaba epoksi reçine ve sertleştirici eklenir ve sertleştirici içindeki hava kabarcıklarının sönmesi için güzelce karıştırılır. Ancak bu kabarcıkları yine de sönmüyorsa ahşabın üzerine döküldüğünde bir ateş yada çakmak yardımı ile patlatılabilir.
 • Epoksinin iyice karıştırıldığı renginin şeffafa dönmesi ile anlaşılır.
 • Bir kalıp hazırlanır ve epoksi karışım ince bir tabaka şeklinde kalıba dökülür.
 • Bir mala yardımı ile epoksi yüzeye eşit biçimde yayılır.
 • Epoksi yayma işlemi bittikten sonra, doğal ahşap epoksi üzerine dikkatlice yerleştirilir.
 • Kalıp olarak plastik malzeme kullanılabilir. Epoksi plastik ve naylon malzemeye yapışmayan bir karışımdır, bu sayede epoksi masa kuruduktan sonra kalıptan çıkarılması kolay olur.
 • Döküm esnasında ortam sıcaklığıda önemlidir. Sıcaklık en az 22 derece olmalıdır ve yüksek sıcaklıkta uygulama yapılıyorsa 15-20 dakika içinde epoksi kaplama işlemini bitirmek gerek. Çünkü epoksi maddesi yüksek ısıda çok hızlı donar ve yüzeye yapışır.
 • Epoksi masa yapımından sonra ahşap üzerindeki pürüzler taşlama yöntemi ile düzleştirilebilir.

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Ucuz Zemin Kaplama

Uygun Fiyatlı Epoksi Malzemeleri

Uygun Fiyatlı Epoksi Malzemeleri Her alanda gelişmek ve daha güzel sonuçlar elde etmek için, pek …

6 yorum

 1. E peki bu epoksiyi renkli kullanan arkadaşlar var bu rengi nasıl sağlarız ?

 2. Selam. Ben Azerbaycandan yaziyorum. epoksi ve ahsap kullanarak masa yapmak ve bunun satisini gerceklesdirmek istiyoruz. bunun icin her turlu imkanlarimiz burda movcut. bunun icin nasil yardimci ola bilirsiniz. Aylardi bu epoksini arasdiriyorum. nasil is birliyi yapa biliriz?

 3. 1lt epoksinin tamamini kullandigimizda donduktan sonra kac kg olur acaba? Gitar yapmayi dusunuyorum da. Bir de kesilmeye delik acmaya elverisli bir malzeme midir? Tesekkurler.

 4. Epoksi masa yapımında herhangi bi ağaç kullanılabilirmi

  • admindrepoksi

   Ceviz, zeytin ve kestane ağaçları ağırlıklı olarak epoksi masa yapımında kullanılan ağaçlardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HEMEN ARA