Ana Sayfa / Genel / Epoksi Zararları

Epoksi Zararları

Epoksi Zararları

Epoksi Zararları
Epoksi Zararları

Epoksi zemin kaplama günümüzde iş yerlerinde kullanıldığı gibi artık evlerimize mutfak ve odalarımıza, hatta çocuk odalarına girmiş bulunmaktadır. Hayatımızda bu kadar yaygın bulunan bu madde konusunda en çok merak edilen konu ‘epoksinin herhangi bir zararı var mıdır?’ sorusudur. Epoksi reçine ve sertleştiriciden oluşan bir kimyevi malzemedir. Epoksi reçineler, üçe ayrılır: su bazlı reçine, solventli reçine ve solventsiz reçineler olarak. Solvent kimyada hızlı çözücü diye tabir edilen bir maddedir. Solventli reçineler sanayi tesislerinde beton, metal zemin üzerine uygulanan bir tür maddedir. Solventli reçinlerde tıpkı diğer epoksiler gibi zemine dayanıklılık sağlar, hijyenik bir ortam oluşturur, tozlanmayı engeller ve koku oluşumu

önler. Solvent maddesi genelde kimyada insan sağlığına zararları olduğu bilinen bir maddedir. Bu yüzden uygulama sırasında yayacağı gaz kişinin sağlığını olumsuz etkileyebilir. Iyi bir kimyasal çözücü olan bu reçineler kokulu, kokusuz ve yanıcı özellikleri mevcuttur. Dolayısıyla uygulama yapılırken gerekli önlemler alınmalı, maske,eldiven, gözlük, koruyucu giysi gibi ekipmanlar hazır edilmelidir. Ayrıca ortamında sürekli havalandırılması yapılmalıdır. Kısaca solventlerin insan sağlığına vereceği zararı göz önünde bulundurulursa, insan hayvan gibi canlıların yetkin bir şekilde kullandığı ortamlarda kaplama malzemesi olarak tercih etmemekte fayda vardır. Su bazlı ve solventsiz reçinelerin şimdiye kadar insan sağlığına herhangi bir zararı tespit edilmemiştir. Içerisinde zararlı maddeler bulundurmadıkları için ev ve ofisler dahil her alanda rahatlıkla kullanılabilir.

Bazı epoksi reçineler de Bisfenol A denilen bir madde içerir. Diğer adı BPA olan bu madde, metal içecek kutularında, konserve kutularında bulunan bir malzemedir. Ayrıca cam konserve, reçel gibi kavanozların kapaklarının iç kısmında da BPA kullanılır. Hatta diş kaplama ve dolgu malzemesi olarakta kullnıldığı bilinmektedir. BPA maddesi bilinenin aksine insan sağlığına zararı yoktur. Şöyle ki bu maddenin bulunduğu yiyecekleri tüketen bir canlının, vücuduna aldığı BPA oranı yok denecek kadar azdır. Hatta bu madde insan vücudunda bir günden fazla kalamaz ve vücutta birikmez boşaltım yolu ile dışarı atılır. Bundan dolayı epoksi reçine ile kaplanmış bir alanda yaşayan canlılarda da bu madde herhangi bir zehir etkisi oluşturmaz, güvenle kullanılabilir.

İlginizi Çekebilir

Ucuz Zemin Kaplama

Uygun Fiyatlı Epoksi Malzemeleri

Uygun Fiyatlı Epoksi Malzemeleri Her alanda gelişmek ve daha güzel sonuçlar elde etmek için, pek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HEMEN ARA