Ana Sayfa / Genel / Epoksi Zemin Kaplama Zararları

Epoksi Zemin Kaplama Zararları

Epoksi Zemin Kaplama Zararları

Epoksi Zemin Kaplama Zararları
Epoksi Zemin Kaplama Zararları

Epoksi zemin kaplama, günümüz mimarlarının en çok tercih ettiği zemin kaplama yöntemidir. Halka açık alanlarda sıklıkla kullanılmasının yanında evlerimize ve ofislerimize de girmiş bulunmaktadır. Epoksi zemin kaplama, her mekana uygun desen ve renk seçeneği ile müşteri kitlesini her geçen gün artırmış gözüküyor. Bunun yanında kimyasal yapısı ile de tercih sebebi olma yolunda ilerleyen bir yapı malzemesidir. Uygulanan yüzeye her türlü dış etmenlere karşı dayanıklılık katma özelliği ile de uzun yıllar kullanılma özelliğine sahiptir. Ayrıca tozlanma ve kirlenmeye karşı iletken bir alan oluşturur. Zemin içerisinde ve yüzeyinde su tutmadığı için bakteri oluşumunu önler, koku ve küf yapmaz. Bu özelliğinden dolayı iç mekanda, evlerde sıkça tercih edilen bir kaplama şeklidir. Epoksi zemin kaplama zararları konusunda en çok merak edilen konu ‘insan sağlığına herhangi bir zararı var mıdır?’ sorusudur. Epoksi maddesinin antibakteriyel olması bu endişeyi gideren en büyük etmendir. Yüzeyde nem oluşturmaması bakterinin yaşam alanı bulmasını engeller ve bu sayede çocuk odaları, mutfaklar, banyo, tuvalet, yatak odaları gibi mekanlarda rahatlıkla kullanılır.

Epoksi maddesi yüksek sıcaklıkta katılaşarak yüzeye yapışan bir malzemedir. Uygulama yapılacağı alanın sıcaklığı 22 derece ve üzeri olmalıdır. Ancak çok aşırı yüksek sıcaklıklar ve güneş ışığı epoksi maddesi için zararlı olabilir. Yaklaşık 60 derece ve üstü sıcaklıklar epoksi kaplamanın zemine tutunmasını önleyebilir. Bu yüzden bu kadar sıcak bölgelerde açık alanlarda, teras, balkon gibi mekanlarda uygulamak faydalı olmayabilir. Bunun yerine poliüretan katkılı epoksi kaplama uygulaması yapılabilir.

Poliüretan epoksi kaplama kimyevi bir maddedir. Ancak insan sağlığına zararlı herhangi bir etkisi yoktur. Bunun aksine antibakteriyel olmasından dolayı mikrop ve akar oluşumunu engeller. Bu da astım, bronşit, nefes darlığı olan insanlar için, çocuklu evler için ideal bir uygulamadır. Poliüretan epoksi kaplama solventli epoksi, solventsiz epoksi ve su bazlı epoksi olarak üç çeşittir. Solventsiz epoksi ve su bazlı epoksinin canlı sağlığına herhangi etkisi yoktur. Ancak solventli epoksi kaplama sadece uygulama sırasında önlem alınmazsa solumak zararlı olabilir. Bu durum kaplama kuruduktan sonra geçecektir. Mekanı iyice havalandırarak da bu sorun çözülecektir. Görüldüğü gibi epoksi zemin kaplama zararları yok denecek kadar azdır. Her işte olduğu gibi bu uygulama sırasında da iş güvenliği kurallarına uymak zararı ortadan kaldırmaya yetecektir.

 

İlginizi Çekebilir

Ucuz Zemin Kaplama

Uygun Fiyatlı Epoksi Malzemeleri

Uygun Fiyatlı Epoksi Malzemeleri Her alanda gelişmek ve daha güzel sonuçlar elde etmek için, pek …

2 yorum

  1. Epoksi Zemin Kaplama

    Epoksi zemin kaplamanın oldukça az zararı olması ve bir çok alanda rahatlıkla kullanılabilir olması harika bir şey. İçeriğiniz oldukça bilgilendirici. Ellerinize sağlık.

  2. Merhaba, yerden ısıtma olan bir zeminde fayans üzerine uygulanması mümkün müdür? Kış aylarında yerden ısıtma aktifken zeminde yumuşama, bozulma veya sağliğa zararlı bir salınım olma ihtimali var mıdır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HEMEN ARA