Ana Sayfa / Genel / Terrazzo Kaplama Nedir?

Terrazzo Kaplama Nedir?

Terrazzo Kaplama Nedir?

Terrazzo Kaplama Nedir?
Terrazzo Kaplama Nedir?

Terrazzo kaplama nedir? Sorusu sıklıkla karşılaştığımız soruların başında gelmektedir. Bunun nedenlerinden biri, Türkiye yapı sektöründe daha yeni yeni yaygınlaşması ve kullanılan malzeme içeriğinin kullanıcılara net olarak açıklanamaması gelmektedir. Amerika ve Avrupa’da uzun yıllardır kullanılan terrazzo kaplama sistemleri; uzun ömürlü, dayanıklı, dekoratif olmasının yanı sıra en önemlisi de hijyenik bir yapı malzemesi olmasından kaynaklanmaktadır. Terrazzo kaplama nedir? Denildiğinde kısaca, doğa ve çevre dostu yeni nesil bir zemin kaplama malzemesi diyebiliriz. Çünkü terazzo kaplama sistemleri, beton, mermer, kuartz, cam ve diğer beton parçacıklarının güçlü bağlayıcılarla karıştırılarak elde edilen bir karışımdır ve uygulandığı alana hem estetik bir görünüm hem de parlaklık vererek daha dekoratif zeminlerin elde edilmesini sağlamaktadır.

Özellikle epoksi bileşenlerle hazırlanan terrazzo kaplama sistemleri, zengin renk ve desen alternatifleriyle yaşam alanlarının atmosferini değiştirerek daha şık ve ferah mekanların oluşmasını sağlamaktadır. İlk olarak 16. Yüzyılda İtalyan yapı ustaları tarafından kullanılmaya başlayan terrazzo kaplama sistemleri 20. Yüzyıldan itibaren daha da geliştirilmiş ve çoğu mimarın, dekoratif zeminler elde etmek ve sıra dışı tasarımlar yapmalarına olanak sağlamıştır.

Terrazzo Kaplama Avantajları Nelerdir?

Terrazzo kaplama nedir sorusunun daha net bir şekilde anlaşılması için sağladığı avantajları şöyle sıralayabiliriz:

  • Terrazzo kaplama sistemleri, uygulandıkları alanlarda her türlü fiziksel ve kimyasal etkiler karşı yüksek mukavemet gösterdiği için uzun ömürlü bir kullanım imkânı sunar.
  • Kolay kolay kir tutmaz ve kolay temizlenebilir özelliğe sahip olan terrazzo kaplama ürünleri rahat bir kullanım olanağı sunar.
  • Anti bakteriyel özellikte olan terazzo sistemler hijyen şartlarının önemli olduğu sağlık kurumlarında ve gıda tesislerinde güvenle kullanılabilir.
  • Zemin kaplaması yapılan alanlarda derzsiz uygulama olanağı sunan terrazzo zemin kaplama malzemeleri, zeminin görünümüne bütünlük sağlayarak daha estetik ve şık alanların oluşturulmasına yardımcı olur.
  • Zengin renk ve desen alternatiflerine de sahip olan terrazzo zemin kaplama malzemeleriyle hayal edilen tasarımların yapılması kolaylaşmaktadır. Böylece yaşam alanlarınıza kendi tarzınızı yansıtabilir ve radikal değişimler yapabilirsiniz.
  • İçeriğinde kullanılan malzemelerin yapısı gereği herhangi bir zararlı madde ihtiva etmeyen terrazzo kaplama sistemleri, insan sağlığını tehdit etmez ve doğa dostu bir yapı malzemesidir.
  • Mantar, bakteri gibi zararlı mikrobiyolojik etkilerin oluşumuna izin vermeyen terrazzo kaplama sistemleri toplum sağlığına da önemli katkılarda bulunur.

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Ucuz Zemin Kaplama

Uygun Fiyatlı Epoksi Malzemeleri

Uygun Fiyatlı Epoksi Malzemeleri Her alanda gelişmek ve daha güzel sonuçlar elde etmek için, pek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HEMEN ARA