Ana Sayfa / Genel / Terrazzo Zemin Kaplama Uygulaması

Terrazzo Zemin Kaplama Uygulaması

Terrazzo Zemin Kaplama Uygulaması

Terrazzo Zemin Kaplama Uygulaması
Terrazzo Zemin Kaplama Uygulaması

Terrazzo zemin kaplama uygulaması önceleri çimento harcının içerisine atılan cam, granit, beton parçaları, granit vb. malzemeler ile modern, dekoratif yüzeyler elde etmek için kullanılırken, 20. Yüzyıldan sonra elektronik aletlerin yaygınlaşmasıyla daha kolay bir hale gelerek, daha dekoratif zeminler elde edilmesine olanak tanımıştır.

Günümüzde Terrazzo zemin kaplama uygulaması; canlı renkleri, uzun ömrü ve uygun maliyeti ile oldukça tercih edilmekte ve yaygın bir kullanım alanına sahip olması açısından hem dış hem iç mekanların yer kaplamalarında tercih edilmektedir. Terrazzo zemin kaplama sistemleri ile uygulama yapan mimarlar; canlı renkler ve desenler sayesinde ortaya çıkarttıkları tasarımlar adeta bir sanat eseri gibi göz boyamakta ve kullanıcıları tarafından tam not alarak tavsiye edilmektedir. Yerinde seçilmiş renk ve tasarımının mükemmel uyumu ile hayal edilebilecek en farklı ve en güzel tasarımlar terrazzo zemin kaplama uygulaması ile ortaya çıkmakta ve dekorasyon trendleri arasında ilk sıralara yerleşerek son yüzyılın en prestijli zemin kaplama malzemesi olarak anılmaktadır.

Terrazzo Zemin Kaplama Uygulama Avantajları

Terrazzo zemin kaplama, genel olarak havaalanları, fuar ve sergi alanları, restoranlar, okullar, parklar, hastaneler ve alışveriş merkezlerinde tercih edilmekle birlikte gerek iş yerlerinin gerekse konutların hem dış hem de iç zemin kaplamalarında kullanılmaya uygun bir yapı malzemesidir.

Terrazzo Zemin Kaplama Uygulaması modern ve dekoratif görüntüsünün yanı sıra içerdiği kimyasalların çevreye duyarlı olması, hijyenik olması, kolay temizlenebilirliği, her türlü fiziksel etkiye karşı gösterdiği yüksek mukavemeti gibi nedenlerden ötürü tercih edilmesi gereken zemin kaplama uygulamalarının başında gelmektedir. Avrupa’da ve ABD’de çok daha yaygın bir şekilde tercih edilen terrazzo zemin kaplama uygulaması, Türkiye ’de görünüşü itibari ile maliyetinin yüksek olduğu düşünülmektedir. Terrazzo sistemlere karşı ülkemizde oluşan bu önyargının en başlıca sebeplerinden birini şöyle açıklamak mümkündür.

Ülkemizdeki mimarların terrazzo malzemesini yakından tanımaması, uygulamanın deneyim ve titizlik gerektirmesi, malzeme üretimin maliyetinin yüksek olmaması gibi nedenler sayılabilir. Ancak daha yeni yeni Türkiye yapı sektörüne giren terrazzo sistemler, kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte tüm bu yanlış görüşler değişmekte ve birçok mimar tarafından tavsiye edilmektedir.  Terrazzo zemin kaplama maliyetinin diğer yer kaplama ürünlere göre daha fazla maliyetli gibi görünse de malzemenin ömrünün çok uzun olması, bakım maliyetinin düşük olması ve çevreci bir yapı malzemesi olması gibi nedenler, terrazzo sistemlerinin aslında uzun vadede ne kadar ekonomik bir yapı malzemesi olduğunu göstermektedir.

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Ucuz Zemin Kaplama

Uygun Fiyatlı Epoksi Malzemeleri

Uygun Fiyatlı Epoksi Malzemeleri Her alanda gelişmek ve daha güzel sonuçlar elde etmek için, pek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HEMEN ARA